+90 (534) 681 83 61 bilgi@rinoplasticlinic.com

Açık Rinoplasti

Açık Rinoplasti

Burun, insan için büyük bir özgüven problemi kaynağı olabilir. Aynı zamanda başlıca bir özgüven kaynağı da olabilir. Burnumuz yüzümüzde en dikkat çeken bölümdür. Yüzün en çıkıntılı olan bu bölgesi, çoğunlukla darbelere açık ve savunmasızdır. Burun kırılmaları gibi problemler sıklıkla görülür. Kırılan burnun ardından hemen yapılan müdahale, beraberinde düzgün bir burun getirebilirken, hemen müdahale edilmeyen burun kırıkları yanlış kaynama sonucunda kalıcı bozukluklara yol açabilir. Kırıklar dışında, burun eğrilikleri, burun kaymaları, burun ucu düşmeleri, asimetrik olmayan burun, burun ucu büyüklükleri, nefes alma problemleri gibi problemler dolayısıyla burun ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Genel olarak estetik kaygılar sebebiyle gerçekleştirilen burun ameliyatları, sıklıkla sağlık sorunları nedeni ile de tercih edilir. Deviasyon problemi, doğuştan veya sonradan alınan darbeler neticesinde veya genetik olarak gelen nefes alma problemlerine verilen genel isimdir. Bu tip sağlık sorunları nedeni ile müracaat edip ameliyat olmak isteyen hastalar genellikle, burnun fiziki görünümüne de müdahale edilmesini istemektedirler. Gelişen teknoloji ve tıbbi imkanlar neticesinde, burun ameliyatları teknikleri ülkemizde başarı ile uygulanmakta ve günden güne gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Açık Rinoplasti Nedir? 

Rinoplasti, burun şekillendirilmesi anlamına gelen ameliyatlar bütününe verilen genel bir isimdir. Rinoplasti ameliyatları, yüzün tam ortasında yer almakta olan burnu hedef alır. Ameliyat hedefi, problemli olan burnun, yüz ile simetri halinde onarılması-değiştirilmesidir. Açık rinoplasti, burnundan memnun olmayan veya nefes alma problemi yaşan hastalar tarafından sıklıkla başvurulan, burnun üst derisinin kaldırılması ile müdahale anlamına gelen ameliyat tekniğidir. Açık rinoplasti ameliyatları, çoğunlukla önemli durumlarda tercih edilmektedir. Örneğin, burun ucu dolgusu gibi küçük operasyonlar kapalı şekilde gerçekleştirilir. Açık burun rinoplastisi, hasta tercihi gözetilerek yine de doktor kararı ile alınmaktadır. Doktorun deneyimi ve hastaya hangi çeşit ameliyatı uygun gördüğü önem arz eder. Bu ameliyat türü genellikle, ileri deformasyon, burunun kemerli olması ve ciddi burun kaymaları gibi durumlarda doktorlar tarafından tercih edilir. Açık rinoplasti tekniğinin gelişmesi, hastaların şikayetçi oldukları görünüş bozukluklarından kurtulmalarında, oldukça etkili sonuçlar doğurur.

Açık Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Açık rinoplasti ameliyatı öncesi, hasta doktoruna, nasıl bir burun hayal ettiğini düzgün bir biçimde aktarır ve istenilen burnun doktor ile yüz simetrisine uygun olup olmadığı danışılarak belirlenir. Bu belirlenim ardından, istenilen burun şekli için hangi operasyonların gerektiği seçilerek ameliyat çizelgesi oluşturulur. Burun ameliyatları söz konusu olduğunda, nasıl olursa olsun öncesinde dikkat edilmesi gerekenler aşağı yukarı aynıdır. Açık veya kapalı burun ameliyatı tekniği ile karşı karşıya olan hastalar, ameliyat öncesinde soğuk algınlığı veya grip gibi burnun mukoza seviyesini arttıracak hastalıklara yakalanmamış olmalıdırlar. Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçların ve tüketilen kan sulandırıcı sebze ve meyvelerin kullanımı kesilmelidir. Hasta ameliyat öncesi 6 saat boyunca bir şey yiyip içmemelidir.

Ameliyat sonrasında, gerekli görüldüğü takdirde bir gün müşahede altında tutulan hasta, aynı gün içerisinde yürütülebilmektedir.Taburcu olunduktan sonra burun, çok dikkatli bir biçimde korunmalıdır.  Evine gönderilen hastaya dik bir yastıkta istirahat etmesi önerilir. Kafasını sağa veya sola çevirerek uyumaması, burun ameliyatı sonrası deformasyon riskini en aza indirgemektedir.  Burun estetiklerinde, en sık sorulan sorulardan biri olan gözlük kullanımının, zararlı mı yoksa zararsız mı olduğu sorusunun cevabı, elbette zararlı olduğudur. Yeni estetik ameliyattan çıkmış bir burunun üzerine, ağırlık koyulmaması tercih edilmelidir. İyileşme sürecinin, doktor tavsiyelerine uyulması halinde kötü geçme olasılığı büyük çoğunlukla bulunmamaktadır.