+90 (534) 681 83 61 bilgi@rinoplasticlinic.com

Yaz Döneminde Burun Estetiği Olur Mu?

Yaz Döneminde Burun Estetiği Olur Mu?
 
Burun estetiği, çeşitli açılardan pek çok yarar sağlar. Özellikle burnundan memnun olmayan kişiler daha özgüvenli ve daha rahat hisseder. Aynı zamanda sağlık açısından da çeşitli etkileri bulunan burun ameliyatları, sorunsuz ve rahat bir şekilde uygulanmasıyla ünlüdür. Burnundan nefes almakta zorlananlar, burun tıkanıklığı yaşayanlar ve buna bağlı olarak pek çok sorunla yüzleşen kişiler, burun
ameliyatlarının mucizeleriyle tanışarak daha rahat bir yaşama merhaba demiştir.
 
Genellikle burun estetiği ile ilgili halk arasında çeşitli düşünceler vardır. Burun ameliyatlarının genellikle kışın yapılması gerektiği, yazın yapılmaması yönünde bir inanış vardır. Bu durum hem doğru hem de yanlıştır. Bazı cerrahi müdahalelerde ve operasyonlarda mevsimler oldukça önem taşımaktadır. Burun estetiğinin bir mevsimi olmamakla birlikte yaz aylarında yapıldığında zorlayıcı durumların yaşanabileceği unutulmamalıdır. 
 
Yaz Mevsiminde Burun Estetiğinin Dezavantajları
 
Yaz aylarında yapılan burun estetiklerinin genel olarak dezavantajları şu şekildedir:
 
               • Yaz aylarında yaraların iyileşme sürecinde güneşin etkisi ve bronzlaşmayla birlikte operasyon yapılan bölgenin ten rengi değişime uğrayabilir. Bu durum bölge için zararlı olmakla birlikte doktor tavsiyesiyle güneşin etkilerinden korunabileceğiniz güneş kremleri ve şapkalar kullanılabilir.
 
               • Güneş gözlüğü kullanımı burunla direkt alakalı olduğundan yaz aylarında güneş gözlüğü kullanılamaz.
 
               • Ameliyat sonrasında tatile gitmek, denize veya havuza girmek bir süre mümkün olmaz. Ancak cerrahınızın verdiği süreden sonra bu aktiviteleri yapabilirsiniz.
 
               • Alerjik durumları olan kişiler, kışın veya yazın burun estetiği yaptırabilirler. Bu aylarda polen ve benzeri durumlara alerjisi olan kişiler daha az etkilenmektedir. 
 
               • Ameliyat sonrası alçı ve atellerin suyla temas etmemesi önemlidir. Banyoda bir süre boyunca baş yıkanmaması gerekir. Bu gibi durumlar özellikle yaz aylarında sıkıntı yaratabilmektedir.
 
Yaz aylarında kişiler hem iş hem de okul durumlarından ötürü tatile çıkabilme imkanına sahip olur. Bir çok kişi bu imkanını burun estetiği yaptırarak kullanmak istemektedir. Çünkü iyileşme ve işe dönme süreçleri neredeyse alınan izin kadar olduğundan bu şekilde pek çok kişi yaz aylarında ameliyat olmaktadır. Bu durum genel olarak şehirde yaşayan kişileri pek etkilemez. Ancak özellikle sıcak bölgelerde ve tatil bölgelerinde bulunan kişiler için sorunlar yaratabilir. Birinci sorunların başında da güneş ışınları gelmektedir. Güneş ışınlarına dikkat edildiği takdirde herhangi bir sorun yaşanma ihtimali oldukça düşüktür.
 
Burun Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
Burun estetiği rinoplasti ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gereken bir dizi durum vardır. Burnu travmalara karşı korumak ve şişlikleri azaltmak için yatarken yastık ile başı mümkün olduğu kadar yükseltmek gerekir. Ayakkabı bağlamak için eğilmek gibi eylemlerden kaçınmak gerekir. Çünkü kan basıncı direkt olarak burun bölgesine iner ve bu durum istenmeyen komplikasyonlara sebep olabilir. 10 gün boyunca normal aktivitelerden ve 3 hafta ise ağır spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır.